باسمه تعالی

همایش ناظرین ذبح شرعی در کشتارگاه های استان اصفهان  با حضور حجت الاسلام والمسلمین کلانتری مسئول محترم حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی  کشور و حجت الاسلام والمسلمین کوچک زاده مسئول محترم حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان برگزار گردید.

در ابتدای جلسه حضرت حجت الاسلام و المسلمین کیانی نماینده ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان اصفهان از افراد ذیل تشکر نمود.

ابتدا ایشان از حجت الاسلام کوچک زاده به خاطر حمایت های ایشان از دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان اصفهان تشکر نمودند.

سپس از حجت الاسلام کلانتری بابت توجهات ایشان به این دفتر تشکر نمودند.

در آخر حجت الاسلام کیانی بابت کمک های دکتر موحدی مدیر کل اداره دامپزشکی استان اصفهان از ایشان قدر دانی نمودند.

در پایان هم حجت الاسلام کیانی به نکات ذیل اشاره نمودند:

۱-      همه ی ناظرین باید از ابتدا و شروع کار کشتار در محل کشتارگاه حضور داشته باشند.

۲-      همه ناظرین باید توجه داشته باشند که حضورشان فرمایشی نباشد بلکه فعالیت نظارتشان محسوس باشد.

۳-      کارهای اداری ناظرین باید توسط خود ناظرین و به موقع انجام شود مثل ورود اطلاعات هر روز در سایت یا ثبت نام در سامانه دامپزشکی کشور

حجت الاسلام والمسلمین کوچک زاده  در ابتدای جلسه ضمن خوش آمدگویی به  مدعوین محترم حجت الاسلام کلانتریو حجت الاسلام قره خانلو و هیئت همراه و ناظرین محترم شرعی  و تبریک به مناسبت تولد حضرت امام جواد(ع)و فرا رسیدن ماه رجب به بیان مسایلزیر پرداختند:

-قرآن کریم در آیه ۲۴ سوره عبس بیان میکند(( فَلیَنظُرَ الاِنسانُ الی طَعامِه)) انسان باید به  طعام خود نظر بیفکند . نظر با رویت تفاوت دارد نظر  همراه با دقت بیشتری است طعام هم مطلق است هم طعام روحی و هم طعام جسمی را شامل میشود.ِ

امیر المومنیین(ع)  می فرمایند :((عَجِبْتُ لِمَنْ یتَفَکَّرُ فی مَأْکُولِهِ کیْفَ لا یَتَفَکَّرُ فی مَعْقُولِهِ..)) تعجب می کنم از انسانهایی که درطعام جسمی خود دقت می کند ولی در  طعام روحی خود دقت نمیکند.

-بحمدالله به برکت جمهوری اسلامی  مسئولیت حلیت و طهارت ذبح در کشور به ما واگذار شده است این نظارت قانونمند است وو در زمینه نظارت پیشرفت هایی هم حاصل شده  است و نواقصی هم وجود دارد که باید آسیب شناسی و  برطرف شود. استان اصفهان  با ۱۷ کشتارگاه طیور و ۳۲  کشتار گاه دام بیشترین امار کشتار گاه ها را در  کشور دارد که بحمد الله در تمام این کشتار گاه ها ناظر ذبح شرعی وجود دارد و بر فرآیند ذبح نظارت میکنند.

– دنیا در حال روی آوردن به  به اسلام است  در سر اسر عالم  مردم  به برند حلال ما روی آورده اند و محصولاتی که با برند حلال در بازار عرضه میشود را خریداری میکنند و مصرف می کنند  اینها به برکت اسلام است و دستورات و احکام شرعی که در هنگام ذبح به ما داده شده است. مثلا ببینید خون در معرض هوا که قرار می گیرد زود فاسد میشود  اسلام در ۱۴۰۰ سال قبل به ما دستور داده است که  در ذبح باید تخلیه کامل خون صورت بگیرد. در روش های غربی با شوکر  های برقی یا اتاق گاز و… تخلیه کامل خون صورت نمیگیرد وبرای سلامتی مضر است. همین مسائل سبب شده است که مردم دنیا به برند حلال ما روی بیارند.

– در جهان،اسلام بسرعت  در حال پیش روی است تمام مردم دنیا در حال رویآوردن به اسلام و محصولات اسلامی هستند  مقام معظم رهبری ( مد ظله)۲ نامه نوشتند به جوانهای اروپا که الحق والانصاف ما را به یاد ۷ نامه ای که پیامبر  در سال ۷هجرت بعد از ساکت کردن دشمنان داخلی و یهودیان به قیصر روم و… نوشند می اندازد اسلام با صبر و حوصله در حال پیش روی است و از تنگناها و گردنه ها عبور میکند.

ایشان با تاکید مجدد به ناظرین و ضمن تشریح مسولیت حساس نظارت  شرعی به ناظرین نکات زیر را مجدد یادآور شدند:

۱- مواظب باشید که مرغ ها و طیور که تلف شده اند در حین حمل وارد چرخه کشتار  نشوند و در هنگام تخلیه انها  جدا شده و معدوم شوند.

۲-آموزش به ناظرین علی البدل و ذابحین تا در مواقعی که ناظر و ذابح اصلی نیستند کشتارگاه ها متوقف نشود و بدون ناظر و ذابحآموزش دیده هم خط کشتار شروع  به فعالیت نکند.

۳-با هماهنگی کامل به ماموران بهداشت  دست به دست هم دهید و کشتار گاه ها را سر سامان دهید.

در ادامه جلسه حجت الاسلام کلانتری نماینده ولی فقیه در سازمان دامپزشکی کشور ضمن تبریک میلاد امام جواد علیه السلام فرمودند که میلاد امام جواد علیه السلام یکی از خوشحال کننده ترین موالید اهل بیت در بین شیعیان بوده است. سپس ایشان از تشکیل دهندگان این همایش و خصوصا از حجت الاسلام کوچکزاده و حجت الاسلام کیانی تشکر نمودند.

ایشان در ابتدای بحث های خود به اقتصاد مقاومتی و اهمیت این بحث با توجه به مسائلی که در کشور هست و اینکه رهبر معظم انقلاب با توجه به مسائل موجود در کشور چند سال اخیر را به نام های اقتصادی نامگذاری کردند؛ اشاره نمودند و فرمودند که اقتصاد مقاومتی به معنای تبدیل تهدیدها به فرصت هاست. ایشان به اهمیت و تاثیر بحث غذای حلال و گردش مالی که در بحث حلال و غذای حلال، در اقتصاد مقاومتی اشاره کردند و این که روز به روز بر ارزش بحث های حلال در اقتصاد افزوده  می شود و چه بخواهیم و چه نخواهیم ما روحانیون و ناظرین در این میدان هستیم و باید کمک کنیم به شعار سال و خواسته ی مقام معظم رهبری.

سپس حجت الاسلام کلانتری به اقداماتی که حوزه ی نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی انجام داده است اشاره نمودند:

  • مجهز کردن تمامی کشتارگاه های کشور  به ناظر ذبح شرعی
  • صدور کد مجوز استاندارد حلال به این معنا که اگر این کد از طرف حوزه ی نمایندگی ولی فقیه برای محصول صادر نشود کد استاندارد نیز صادر نمی شود.
  • سامان دهی ناظرین ذبح شرعی در سایت و سامانه
  • سامان دهی نیرو و مسائل مالی
  • تشکیل کارگروه حلال اسلامی در وزارت خانه صنعت و معدن و واگذاری کد حلال به سازمان دامپزشکی
  • آموزش به ذابحین اعم از مسائل شرعی و بهداشتی و …
  • تشکیل انجمن ذابحین

سپس ایشان تذکر دادند که ناظرین باید طبق قانون عمل کنند  به این معنا که وظیفه ی قانونی ناظرین ذبح شرعی ، نظارت بر چگونگی ذبح شرعی است و در کارهای همکاران دیگر دخالت نشود از جمله مسائل بهداشتی که مربوط به همکاران در اداره کل دامپزشکی است.

سپس دکتر موحدی مدیر کل اداره دامپزشکی استان اصفهان ضمن خوش آمد گویی به حضار اشاره کردند به اهمیت وظایف اداره کل دامپزشکی از جمله آنفلونزا و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد و اینکه ۲۵۰۰۰ طیور بومی به خاطر این مشکل معدوم شده است. با این وجود با اقدامات شبانه روزی عزیزان در دامپزشکی توانسته شد که حدود ۹۷ درصد طیور استان از این بیماری نجات داده شود. ایشان به اهمیت وزارت جهاد کشاورزی علی الخصوص حوزه دامپزشکی در بحث اقتصاد مقاومتی و همچنین اقدامات مهمی از جمله صادرات جنین منجمد گاو به آذربایجان اشاره کردند که بسیار امر مهمی است. مجوز صدور دو کارخانه لبنیات اصفهان به روسیه از جمله این اقدامات است.

در پایان، جلسه پرسش و پاسخ تشکیل شد که ناظرین ذبح شرعی مشکلات و سوالات خود را بیان نمودند و حجت الاسلام کلانتری پاسخ و قول به رسیدگی داد